Интермедијaрно наслеђивање или непотпуна доминанса представља појаву да ниједан од два алелска облика једног гена који детерминише неку особину не испољава потпуну доминантност, па ће при укрштању доминантног хомозигота АА и рецесивног хомозигота аа потомачка - филијална генерација хетерозигота испољити фенотип који је интермедијaран, односно у опсегу родитељских фенотипова, при чему је однос генотипова један односу фенотипова.
А-црвена боја цвета
а-бела боја цвета
П : АА х аа
Гамети А ; А а ; а
Ф1 : Аа ; Аа ; Аа; Аа
Све новонастале зевалице имаће розу боју цвета
Дакле сви потомци Ф1 генерације су хетерозиготи Аа и имају розе цвет који је у опсегу фенотипова П генерације, односно родитељске. Као што смо већ рекли, ова појава се дешава због различитог испољавања доминантног алела у хомозиготном и хетерозиготном стању.
Пример за то код човека је наслеђивање облика косе. Равна коса одређена је паром доминантних алела АА а коврџава коса паром рецесивних алела аа. При укрштању особе са равном и особе са коврџавом косом сви потомци ће бити хетерозиготи Аа и имаће таласасту косу.
Код човека се неке болести наслеђују на овај начин:
-српаста анемија
-фамилијарна хиперхолестеролемија
Код особа оболелих од фамилијарне хиперхолестеролемије, ако је њен носилац доминантни хомозигот, дакле АА они умиру у раној младости, међутим ако је оболели хетерозигот онда може уз помоћ терапије и медикамената да контролше развој болести.
Нема коментара:
Постави коментар